Historie výroby – příběh Vážky

Papírky Vážka - s více než stoletou tradicí plnou velkých zvratů a celosvětových úspěchů.

Historie výroby cigaretového papíru se v Olšanech u Šumperka začíná psát již v první polovině 19. Století, a to v roce 1861. Začátek podnikání nebyl ani v Olšanech jednoduchý, společnost měnila vlastnickou strukturu, zažila katastrofální požár, ale také sbírala světová ocenění na mezinárodních výstavách.

Po nelehkém, ale úspěšném začátku se v roce 1910 rozjíždí výroba prvních cigaretových papírků a dutinek pro ruční výrobu cigaret a v Olšanech tím vzniká tzv. cigaretová konfekce. První světová válka způsobí významný nárůst poptávky po knížečkách cigaretového papíru pro potřeby armády, proto v roce 1915 prochází výroba modernizací a zvýšením výkonosti. Díky tomu dokáže jeden zaměstnanec vyrobit až 4000 knížeček za směnu.

Ve dvacátých letech 20 století se olšanská cigaretová konfekce těší velkým mezinárodním úspěchům a získává medaile na výstavách v Riu de Janeiru, Philadelphii či Barceloně. V této době se vyrábí knížečky s logem Vážky, Slavíka a Humra, nicméně během následujících let vítězí motiv Vážky a ta se tak stává hlavním výrobkem cigaretové konfekce.

Druhá válka přináší velké příkoří celé Evropě, nicméně továrně na Vážku se vyhýbá válečné běsnění a prochází válkou bez likvidačních následků. Po roce 1945 je i olšanská továrna zestátněna, ale provoz je zachován a výroba Vážky pokračuje po celé  období totality.

Po sametové revoluci se světoznámé cigaretové papírky Vážka vyrábějí nadále a zůstávají díky své kvalitě synonymem pro cigaretové papírky prvotřídní jakosti